(3 Szavazatok)

Kultúra - Hírek

 Egy legenda elevenedik meg a Reök-palotában a szombattól látható John Lennon-kiállításon. Talán kevésbé ismert tény, hogy a Beatles legendás gitárosa nemcsak a zenének hódolt, hanem a képzőművészet szerelmese is volt. Május 6-ig – elsőként Magyarországon – a REÖK-ben láthatók a tragikus sorsú zenész rajzai és relikviái.

Rajzait még rajongói is alig ismerik

A néhai Beatles-muzsikus idén október 9-én lenne hetvenkét éves és ugyancsak ez év december 8-án lesz harminckét esztendeje annak, hogy Mark David Chapman New Yorkban meggyilkolta. A 2012-ben Szegeden megrendezésre kerülő emlékkiállítás már a kerek évfordulók után kerül a közönség elé, az azonban vitathatatlan, hogy Lennon zenéje, művészete aligha köthető évfordulókhoz, aktualitását sohasem veszíti el.

Életre kel John Lennon legendája a REÖK-ben Életre kel John Lennon legendája a REÖK-ben

Michael-Andreas Wahle, német magángyűjteményből kölcsönzött anyagból összeállított bemutató címe „The Art of John Lennon“ rögtön elárulja, hogy ez esetben nem annyira a zenész, mint inkább a karikaturista kerül a középpontba. Percek alatt elkészült humoros rajzait még leghűségesebb rajongói közül sem ismeri mindenki. Lennon ifjúkorában, már első zenei sikerei előtt feltűnést keltett illusztrációival, karikatúráival, amelyeken nem ritkán tanárait örökítette meg. Rajztehetségének köszönhetően tizenhét évesen elnyert egy helyet a Liverpool-i művészeti akadémián, ahol 1957-től 1960-ig tanult, majd abbahagyta, hogy Beatles lehessen. A rajzolás iránti szenvedélye azonban haláláig megmaradt.

A feleségek azonosították a karikatúrákat

Egyszerű vonalvezetésű, szellemes képek maradtak Lennon után. Mitikus szerelme, Yoko Ono, nyugodt családi élete, hóbortos stílusa mind-mind megelevenednek fantáziadús, itt-ott szürreális képein. Legfőképpen karikatúrákat készített, ezeket is többnyire tollal, tussal, ceruzával. A legendás gitáros szignálta is rajzait: saját maga által megalkotott vörös pecsétjén ez áll japán betűkkel: “Like a Cloud, Beautiful Sound”.
A rajzok különböző időszakokból származnak, s ebből is látszik, hogy Lennont egész élete során foglalkoztatta a képzőművészet. Ezek a művek többnyire a hagyatékból kerültek elő, és a művész halála után értékelődtek fel. Sok mű nincs is szignálva, később kellett igazolniuk a feleségeknek eredetiségüket, így elképzelhető, hogy alkotójuk sem feltétlenül a nagyközönségnek szánta ezeket.

Kultikus tárgyak: utazótáska és napszemüveg

A Reök-palota beli tárlaton azonban nemcsak Lennon-tól, hanem Lennon-ról is mesélnek tárlat kiállítási darabjai: bemutatják eredeti utazótáskáját, amit kizárólag neki gyártottak, és a látogatók megnézhetik közelről egyik zenei díját, asztaldíszét és jellegzetes napszemüvegét is. Emellett számos fotó, kép, aranylemez, sőt, még Andy Warhol róla készült alkotása is megtalálható a nyolcvan kiállított darab között.
A tragikus sorsú beatzenész műveit egy szenvedélyes német gyűjtő, Lennon rajongója, Michael-Andreas Wahle válogatta össze, tőle kölcsönözték az alkotásokat. A kollekció most először mutatkozik be Magyarországon, így aki megtekinti a tárlatot, az a kivételes tehetségű zseni új arcát is megismerheti.

IWIWSatartlapGoogle bookmarkDel.icio.usTwitterLinkter.huvipstart.huFacebookDiggUrlGuru.huBlogter.hu

Önnek nincs joga a hozzászóláshoz!
Kérjük, regisztráljon, vagy jelentkezzen be!