Ipsos: 34 ország közül a magyarok a legelégedettlenebbek az egészségügyi rendszerükkel

Az egészségügyi rendszerrel kapcsolatos felmérést végzett 34 országban az Ipsos 2022. július 22. és augusztus 5. között.
Az eredmények Magyarország számára lehangolóak. A vizsgált 34, többségében fejlett ország 23 ezer felnőtt válaszadója közül a magyarok találják a legrosszabbnak hazájuk egészségügyi ellátását.
A magyar válaszadók
- 53 százaléka szerint a családja csak gyenge minőségű ellátáshoz férne hozzá az egészségügyben,
- csak 15 százalék gondolja úgy, hogy mindenkit egyenlő ellátásban részesítenek az országban,
- 83 százaléka ért egyet az állítással, hogy sokan nem engedhetik meg az országban a minőségi egészségügyi ellátást
- 76 százaléka azzal az állítással is egyetért, hogy az egészségügyi rendszer túlterhelt,
- 86 százalék szerint túl sokat kell várni, hogy orvosi ellátást kapjon valaki Magyarországon,
- 51 százalék szerint nagyon nehéz időpontot kapni a körzeti orvoshoz.
A nemzetközi kutatás szerint a magyarok 70 százaléka nem bízik benne, hogy a lehető legjobb ellátást kapná a magyar állami egészségügyben, és mindössze 8 százaléka gondolja úgy, hogy javulni fog az egészségügy helyzete a jövőben.

A felmérésben Magyarország mellett még két kelet-európai uniós tagállam szerepel, Lengyelország és Románia. Az ottani válaszadók is hasonlóan vélekednek az egészségügyi rendszerükről, de még mindig pozitívabban gondolkodnak, mint a magyarok.
Épp tegnap szivárgott ki a Belügyminisztérium egészségügy átalakítására vonatkozó javaslatcsomagja. Ebben - többek között - a szabad orvosválasztás megszüntetése, a kórházban fekvő betegek látogatásának korlátozása, és a mindenkori Orbán-kormány fő fegyvere, a még szorosabb központi irányítás szerepel.