Kovács Tamás a Témában: Hatszoros áron, de jövőre is lesz közvilágítás

Gémesi György a Magyarországi Önkormányzatok Szövetségének elnöke szerint, minden település hasonló helyzetben van. Van ahol az MVM ajánlata hússzorosa volt a korábbi árnak. Hozzátette, ha a kormány akarna, akkor tudna segíteni az önkormányzatoknak például a szolidaritási adó csökkentésével vagy a gáz és az áram áfájának öt százalékosra mérséklésével.
A Szeged Televízió Téma című hírháttérműsorában Kovács Tamás, Szeged gazdasági alpolgármesterét kérdezte Balogh Judit hírigazgató az energiaárakkal kapcsolatosan.
– Augusztus közepén, végén iszonyúan megdrágult a villamos energia ára, szinte összekötötte a piac a gáz árával, hiszen az egy helyettesítő terméke volt, és ahogy a gázenergia is megdrágult, azzal együtt a világpiacon szinte azonos módon növekedett meg a villamos energia ára – mondta Kovács Tamás.
Jelenleg a tavaly megkötött áramszerződés van érvényben december 31-éig, így Szeged még a régi áron kapja az áramot. A gazdasági alpolgármester elmondta, az önkormányzatok áramszámlájának fő összetevői:
- a közvilágítás,
- a tömegközlekedés és
- az önkormányzati intézmények működtetése.
Ehhez jön hozzá pluszban az ünnepi díszkivilágítás.
Sok településen azonban rosszabb a helyzet mint Szegeden. Van, ahol már idén be kell zárni a kulturális intézményeket és/vagy már idén sem lesz díszkivilágítás. Szegeden emiatt december 31-éig nem kell aggódni. Azonban, hogy mi lesz 2023-ban?
Kovács Tamás elárulta, hogy az önkormányzat fél évre kötött szerződést az MVM-mel, és bíznak abban, hogy addigra már kedvezőbb lesz a gazdasági környezet, és nem lesznek ilyen kifizethetetlenek a villanyárak. Az MVM először az eddigiekhez képest tizenegyszeres árajánlatot adott, de végül hatszoros áron kapja az áramot Szeged januártól fél éven át.
– A féléves szerződéssel már biztosítani lehet 2023. január 1-jétől a közvilágítást, valamint az önkormányzati intézmények és cégek működését. Az önkormányzati költségvetés megalkotásakor a bevételi és a kiadási oldalak határozzák meg, hogy kiadási oldalon milyen kötelezettséget tudunk vállalni és a jelenlegi bevételeinket tervezve azt látjuk, hogy a féléves időtávnál hosszabbra a jelen környezetben nem lenne mód szerződni, mert nekünk folyamatosan biztosítani kell a közszolgáltatásokat, legyen az közvilágítás, legyen az a tömegközlekedés vagy a szociális ellátás, az óvodai, bölcsődei fűtés és egyáltalán az elektromos áram biztosítása – mondta Kovács Tamás.
Viszont a drágulás miatt januártól szünetelni fog a díszkivilágítás és a kulturális intézmények és sportlétesítmények működését is felfüggesztik egy-két hónapra.
Vannak olyan városok, amelyek a tömegközlekedést is kénytelenek korlátozni, például kevesebb járat indításával, de Szeged nem tervez ilyen korlátozásokat. A két ünnep között és a januári szénszünet alatt a szokásos ritkítás várható, amíg a hivatalok is zárva tartanak, de ahogy a munkaszüneti napok letelnek, úgy áll vissza minden az eredeti kerékvágásba a közösségi közlekedés.
– Mi avval tervezünk, hogy a normális ügymenetben fogjuk a tömegközlekedést és a közvilágítást is biztosítani – hangsúlyozta a gazdasági alpolgármester.